Parafia Rzymskokatolicka p.w.

”Wierzę w Syna Bożego

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

28 września 2014

1. Przeżywamy dziś 26. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą miesiąca września. Liturgia zwraca naszą uwagę na sposób myślenia i postępowania. Warto, byśmy w tym rozpoczynającym się tygodniu poświęcili trochę czasu na refleksję nad tym, jaka wygląda zgodność pomiędzy tym, w co wierzymy, a tym, jak postępujemy. Jest to szczególnie istotne, jeśli uświadomimy sobie, że naszym postępowaniem mamy dawać świadectwo naszej wiary. A zatem: jakie jest to moje świadectwo?

2. Za kilka dni rozpocznie się miesiąc październik. Jest on w naszej polskiej tradycji poświęcony odmawianiu różańca świętego. Nie zapominajmy o tej prostej, ale jakże skutecznej modlitwie, która była tak bardzo doceniania przez wielu świętych. Również nasz rodak papież Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Zachęcamy również, by wziąć do ręki jego list apostolski na temat różańca: „Rosarium Virginis Mariae” ogłoszony na rozpoczęcie Roku Różańca 16 października 2002 roku. Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane w naszym kościele codziennie o g. 16.00, w soboty o g. 9.00. Po Różańcu Msza św. Zachęcamy do udziału w nich każdego, kto boryka się z różnymi trudnościami, problemami. Powierzające je Matce Bożej, możemy ze zdziwieniem odkryć, jak bardzo zmienia się nasze do nich nastawienie i jak Ona pokazuje drogi wyjścia z sytuacji, z których wydaje się, że już wyjścia nie ma.

3. Jutro, w poniedziałek, 29 września, celebrujemy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Są oni nam dani jako potężni orędownicy na naszej drodze do Boga. Każdy z nich ma do spełnienia inne zadanie, ale wszyscy razem oddają chwałę Bogu.

4. Aw czwartek, 2 października, wspominamy świętych Aniołów Stróżów. Ma ono nam przypominać, że każdy z nas ma swojego anioła stróża, którego zadaniem jest strzeżenie nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Ale aby było to możliwe, my musimy być uważni na jego natchnienia. Nie zapominajmy również każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.

5. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca, czyli dzień szczególnie poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwie o nowe powołanie do życia konsekrowanego Bogu. Adoracja w tej intencji będzie w naszym kościele od g. 15.30.  Serdecznie zachęcamy do znalezienia czasu na to osobiste spotkanie z żywym Bogiem, który dla nas chciał pozostać obecny w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

6. W pierwszy piątek miesiąca Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana po różańcu. Natomiast wszystkich pragnących skorzystać z sakramentu pojednania zapraszamy do kościoła od g.15.30.

7. W pierwszą sobotę miesiąca, 4 października, wspominamy św. Franciszka z Asyżu, założyciela franciszkanów, który przez swoje życie zgodne z wymogami Ewangelii przyczynił się do odnowy całego ówczesnego Kościoła. Święty ten ma również wiele do powiedzenia dzisiaj, zwłaszcza jeśli chodzi o umiłowanie stworzenia, ale nie ze względu na nie samo, lecz ze względu na szacunek do Boga, który wszystko stworzył. W tym dniu Rodzina Różańcowa naszej parafii będzie na XI Diecezjalnym Kongresie Różańcowym w Świnicach Warckich w Sanktuarium Urodzenia i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej wielkiej i mistyczki i sekretarki Miłosierdzia Bożego. Wyjazd o g. 7.45 z placu przy kościele.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·        30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński (wspomnienie obowiązkowe);

·        1 X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich (wspomnienie obowiązkowe).

Prośba o zbiórkę płodów rolnych

na WSD we Włocławku

Jak każdego roku nasza parafia składa dary z płodów rolnych na WSD we Włocławku. Są to ziemniaki warzywa owoce i zboże. Każdego roku swą ofiarą podkreślamy naszą wdzięczność tej uczelni za kształcenie nowych kapłanów. W tym roku  2014, proszę niżej wymienionych panów do zebrania tych darów. W przyszłą niedzielę ogłoszę, w którym dniu przywieziemy na plac gminny dary i przekażemy na samochód seminaryjny.

Słupy D.

Słupy Małe - Marcin Gawroński i Roman Wesołowski

Kujawka - Janusz Zaręba i Jan Prusak

Chrustowo - Władysław Przekwas

Stasin Góry - Radosław Przybysz

Jaranowo Duże- Sławomir Maciejczak i Stanisław Popiołkiewicz

Jaranowo - Grzegorz Andrusiak i Tomasz Nowak

Kwiatkowo - Tadeusz Krzemiński i Krzysztof Kotowski

Biele - Stanisław Lewandowski i Ryszard Kobus

Wysocin - Jacek Skrzynecki i Wojciech Sobkowski

Wysocinek - Roman Biernacki i Tomasz Drążkiewicz

Antoniewo - Jan Kapuściński

Kryńsk - Krzysztof Szczupakowski i Kazimierz Balcerak

Żabieniec - Mariusz Hęsiak i Przemysław Podlewski

Toporzyszczewo Stare - Robert Skowroński i Jan Kwiatkowski

Toporzyszczewo  - cz I: Tomasz Woźniak i Ryszard Stasiak

- cz II: Mirosław Danielewski i Andrzej Danielewski

Gawrony - Tomasz Szafrański

Bądkówek i Proboszczewo - Marian Machalski i Ireneusz Dopieralski

Gospodarze z Bądkowa i Olszynki przywiozą dary sami na plac gminny. Wszystkim za dary i trud zbierania: Bóg zapłać.