Parafia Rzymskokatolicka p.w.

„Wierzę w Syna Bożego

ROCZNICA POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA

26 października 2014

1. Przeżywamy dziś rocznicę poświęcenia naszego kościoła, czyli dnia, w którym ten budynek został przeznaczony wyłącznie do kultu Bożego. To święto naszej wspólnoty, która gromadzi się w tej świątyni. To jej obrazem jest nasz kościół parafialny. W języku polskim mamy jedno słowo na określenie budynku, w którym gromadzi się wspólnota, jak i na określenie samej tej wspólnoty, którą tworzą osoby gromadzące się w tej świątyni. Jest to Kościół. Obrzęd poświęcenia ołtarza i kościoła tak określa tę wspólną zależność: „Jako widzialna budowla, dom ten jest szczególnym znakiem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i obrazem Kościoła przebywającego w niebie”. Zechciejmy zatem dziękować Bogu za dar zarówno miejsca, gdzie możemy się gromadzić, jak też przede wszystkim za to, że możemy być częścią Jego rodziny, przynależeć do Mistycznego Ciała Chrystusa.

2. Przed nami pierwsze dni listopada i związane z nimi uroczystość Wszystkich Świętych, którą będziemy przeżywali 1 listopada, w najbliższą sobotę, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, które w tym roku wypada w niedzielę. Pamiętajmy o uporządkowaniu grobów naszych bliskich, a także innych, które widzimy, że są zaniedbane lub opuszczone. Dbanie o miejsce spoczynku naszych zmarłych jest jedynym z uczynków miłosierdzia, gdyż – jak wierzymy – w zmartwychwstaniu będzie uczestniczyć nie tylko nasza dusza, lecz również ciało. Słowa te wypowiadamy za każdym razem, gdy odmawiamy wyznanie wiary. Mówimy wtedy: „wierzę… w ciała zmartwychwstanie”. Niech więc troska o groby naszych bliskich będzie wyrazem właśnie tej wiary.

3. W najbliższą sobotę, 1 listopada, Msze św. w naszym kościele będą sprawowane według następującego porządku: 7.30, 9.00 w świątyni. O g. 11.00 rozpocznie się procesja żałobna połączona z modlitwą wypominkową. Po procesji rozpocznie się Msza św..  Zaś w niedzielę, 2 listopada, Dzień Zaduszny, w którym w szczególny sposób cały Kościół zwraca się z modlitwą do Boga Miłosiernego za wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące. Ofiary w tym składane przekażemy na WSD we Włocławku.

4. W liturgii w tym tygodniu, dokładnie we wtorek, 28 października, będziemy przeżywać jeszcze święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

5. W piątek kończymy nabożeństwa różańcowe. Niech jednak modlitwa różańcowa nadal będzie kontynuowana w naszym życiu, rodzinach. Tyle trzeba jeszcze wymodlić dla świata, dla Polski, dla nas. Nabożeństwo różańcowe o g. 16.00.

6. Serdecznie dziękuję P. Grzegorzowi Niemczykowi za ufundowane chryzantemy do naszej świątyni i do kaplicy w Wysocinie. Bóg zapłać.

7. Dziękuję serdecznie odwiedzającym cmentarz parafialny za segregację śmieci. Jest wielka prośba, aby liście i wszelkie odpady organiczne wysypywać z worków. Dziękuję za zrozumienie.

8. Przyjmowane są wypominki roczne i jednorazowe na cmentarz. Można również zamawiać intencje mszalne.

9. Trwa akcja zbierania znaczków na pomoc misjom. Znaczki  wycinamy nożyczkami i taki przyklejony i ostemplowany przynosimy do koszyczka, który jest przy św. Janie Pawle II.