Parafia Rzymskokatolicka p.w.
św. Mateusza Ap. w Bądkowie

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

29 marca 2015

1. Dziś – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wieki Tydzień i przypominająca mesjański wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

2. W Wielką Środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00, a po niej Msza Święta. O g. 16.00 spotkanie dzieci Ikomunijnych z zeszłego roku w kościele – będzie specjalna katecheza.

3. W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 18.00.  Podczas tej Mszy Świętej w procesji z darami wezmą udział dzieci szkolne ze skarbonkami wielkopostnymi. Na tę uroczystość zapraszam dzieci I komunijne zeszłoroczne i tegoroczne. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4.  Wielki Piątek

O g. 15.00 rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.  Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W czasie adoracji krzyża Świętego składamy ofiary na Utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po Komunii św. na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, śpiew trzech części gorzkich żali i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22.00. Druhów Strażaków  prosimy o zaciągnięcie warty przy Bożym Grobie.

W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej; chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w tym obrzędzie, można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcam wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

5. W Wielką Sobotę – pierwszą w kwietniu – adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 9.00. Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 12.30 w Wysocinie i po Nowennie do Miłosierdzia Bożego o g. 15.00.

Okazja do spowiedzi świętej dla tych, którzy przyjadą na święta w ostatniej chwili – podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek wieczorem, oraz w Wielką Sobotę w przerwach między kolejnymi błogosławieństwami pokarmów na stół wielkanocny.

6. Wigilię Paschalną – stanowiącą apogeum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy w Wielką Sobotę wieczorem o g. 19.00. Na liturgię przychodzimy ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Procesja rezurekcyjna o g. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania. Zapraszam asystę Druhów Strażaków, dziewczynki do sypania kwiatków.

7. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

8. Mam jeszcze zaległe wyrazy wdzięczności dla P. Grzegorza Skowrońskiego za dary wędlin i mięsa na stół rekolekcyjny, Paniom Teresie Krępeć i Teresie Ulczyckiej za pączki.

P. Mariuszowi Możdżeniowi za pomoc w uzyskaniu zezwolenia na budowę podjazdu dla niepełnosprawnych.

Panom Józefowi i Krzysztofowi Szczupakowskim i ich pracownikom za prace przy skalniaku w ogrodzie.

Jestem również bardzo wdzięczny paniom i panom za pracę na cmentarzu przy segregacji śmieci przy dwóch śmietnikach.

Podziekowania również dla P. Marcina Nowaka za przegląd instalacji nagłośnienia w Kościele i podłączenie mikrofonu..

Podziękowanie kursantom katechezy przedmałżeńskiej za ufundowany ornat Jezusa Pantokratora.

9. Druhowie Strażacy są zaproszeni przez Ks. Kapelana Diecezjalnego Straży Pożarnej na Pielgrzymkę Strażaków na Jasną Górę 26 kwietnia 2015 r.