Parafia Rzymskokatolicka p.w.

„IDŹCIE I GŁOŚCIE”

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

4 grudnia 2016

1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który z miłości do nas przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w marketach.

2. Wśród adwentowych umartwień i wyrzeczeń niech znajdzie się także miejsce na walkę z nałogami i słabościami, zwłaszcza z alkoholizmem. Może warto właśnie w tym czasie włączyć się w wielką krucjatę walki o trzeźwość naszego narodu. Ten adwentowy wysiłek pięknie wpisuje się w zadania, jakie stawia przed nami tegoroczny program duszpasterski. Tylko w pełni trzeźwym umysłem jesteśmy zdolni świadomie głosić innym zbawienie i wołać: Przyjdź, Panie Jezu!

3. Dzisiejsza niedziela przykrywa liturgiczne wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomy III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników, choć nie tylko. 4 grudnia jest Dniem Modlitw w Intencji Bezrobotnych, przez jej wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności wszystkich borykających się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniej pracy, polecajmy cierpiące z tego powodu rodziny, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej.

4. W dzisiejszą niedzielę przypada też XVII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

5. Wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych z lampionami zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszym kościele w poniedziałki, czwartki i soboty o g. 6.45, we wtorki, środy i piątki o g. 17.00. W tym tyg. ze względu na spowiedź w Osięcinach roraty o g. 16.15.

6. W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Msze św. o g. 9.00 i 17.00. Podczas wieczornej Mszy św. poświęcenie medalików dzieci I.Kom.

7. Rekolekcje Adwentowe rozpoczniemy w najbliższą niedzielę. Poprzedzi je Adwentowy Dzień Chorych, których zgłaszamy w zakrystii, kancelarii parafialnej osobiście bądź telefonicznie. Porządek rekolekcji tradycyjny. W poniedziałek dzień spowiedzi pół godziny przed Mszą św. o g. 9.00, 11.00. 15.30 i 17.00. We wtorek porządek Mszy św. jak w poniedziałek. Program w gablocie i na stronie parafialnej.

Serdecznie zapraszam na to ważne spotkanie przygotowujące nas do przeżycia Bożego Narodzenia.

8. Wszystkich solenizantów i Jubilatów obejmujemy serdeczną modlitwą i składamy najlepsze życzenia. Do wieczności pożegnaliśmy śp. Wiolettę Sabała-Sobolewską. Polecamy ją Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu a nasz Panie…

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM (oprócz św. Barbary i św. Mikołaja):

·        4 XII – św. Jan Damasceński (ok. 650-750), prezbiter i doktor Kościoła, autor kanonów Kościoła Wschodniego (wspomnienie dowolne);

·        7 XII – św. Ambroży, biskup Mediolanu, żyjący w IV wieku, gorliwy duszpasterz i uczony teolog, wielki doktor Kościoła (wspomnienie obowiązkowe);

·        9 XII – św. Jan Diego (1474-1548), Indianin z plemienia Azteków, który przyjął chrzest; jakby w nagrodę za jego chrześcijańską gorliwość 9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac (dzisiaj w granicach miasta Meksyk) objawiła mu się Maryja w znanym i czczonym do dziś wizerunku Matki Bożej z Guadalupe (wspomnienie dowolne).