Parafia Rzymskokatolicka p.w.

„Wierzę w Syna Bożego

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

19 października 2014

1. Przypadająca dziś 29. niedziela w ciągu roku jest zarazem Niedzielą Misyjną, rozpoczynającą Tydzień Misyjny. Przeżywamy go co roku, począwszy właśnie od trzeciej niedzieli miesiąca października. Modlimy się za Ks. Jarosława Piaseckiego misjonarza w Brazylii. Również modlimy się za Ks. Mateusza Dziedzica porwanego przez ekstremistów Republice Środkowej Afryki o jego uwolnienie. Dziękuję za dzisiejsze ofiary złożone na tacę, które przeznaczamy na dzieło misji

2. Zatem w naszych modlitwach w tym tygodniu w sposób szczególny pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, którzy, zostawiwszy swoje domy i swoich bliskich, udali się do dalszych i bliższych krajów, by dawać świadectwo o miłości Chrystusa do każdego człowieka.

3. Trwa miesiąc październik, a co się z tym wiąże, w naszym kościele są odprawiane nabożeństwa październikowe, podczas których wspólnie odmawiamy i rozważamy tajemnice różańcowe. Ta prosta modlitwa jest bardzo głęboka w swej wymowie i może nam pomóc w rozwiązaniu wielu trudnych sytuacji, w zrozumieniu przeżywanych problemów i pokonaniu napotykanych trudności w życiu rodzinnym, szkolnym czy zawodowym. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych nabożeństwach codziennie o g. 16.00, w soboty o g. 9.00. Niech nikogo nie zabraknie na modlitwie za wstawiennictwem naszej najlepszej Matki. Zapraszamy również tych, którzy do tej pory jeszcze nigdy w tym nabożeństwie nie uczestniczyli. Nie wstydźmy się tego, lecz miejmy odwagę przyjść po raz pierwszy.

4. We wtorek, 22 października, przypada 66. rocznica śmierci sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda, wielkiego Prymasa Polski w trudnych latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w ojczyźnie, ale także rodacy wyjeżdżający w świat za chlebem. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo sługi Bożego będziemy prosić Boga, aby i dziś wielkie rzesze Polaków poszukujących lepszego bytu nie zapomniały o wierze ojców i o własnej ojczyźnie.

5. W ubiegłą niedzielę w Dniu Papieskim na Dzieło Nowego Tysiąclecia zebrano 783,27Zł. Bóg zapłać.

6. Zbliżają się święta związane z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Zaczynamy robić porządki na cmentarzu. Dlatego proszę o mądre segregowanie śmieci. Szklane, plastykowe i metalowe odpady wrzucamy do dzwonów, liście i śmieci organiczne (będą to liście, ziemia, ziemia z doniczek) wyrzucamy po lewej stronie jak wychodzimy z cmentarza. Słyszę skargi, że na cmentarzu dochodzi do kradzieży kwiatów, zniczy. Jest to proceder godny największego potępienia. Każdy, kto czyni takie rzeczy popełnia świętokradztwo.

7. Można zamawiać, rezerwować intencje mszalne na przyszły rok, zwłaszcza te, które dotyczą rocznicy ślubu, urodzin, czy śmierci naszych bliskich. Przyjmowane są wypominki roczne i jednorazowe. W zakrystii do nabycia piękne kalendarze ścienne, biurkowe, kieszonkowe. Są też piękne kalendarze ścienne  dla dzieci.

8. Zakończone zostały prace przy remoncie parkanu od strony południowej. W najbliższym tygodniu zaczniemy remont murków przy schodach. W sobotę zaczęliśmy remont mieszkania – wikariatki.

9. Do wieczności w minionym tygodniu pożegnaliśmy śp Karola Lewandowskiego. Dobry Jezu a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

10. W czwartek o g. 13.00 w naszej świątyni kapłani dekanatu bądkowskiego sprawować będą Mszę św. w intencji zmarłych kapłanów. Parafian na to spotkanie zapraszam.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·         20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter; przykład człowieka, któremu udało się połączyć naukę, pracę intelektualną z duszpasterstwem i troską o ubogich; ze swoich własnych, niezbyt wielkich dochodów wspomagał zarówno ludzi biednych, jak i studentów (wspomnienie obowiązkowe);

·         21 X – bł. Jakub Strzemię (1340-1409), franciszkanin, biskup; pochodził ze wschodnich kresów Polski i tam też w 1391 roku został biskupem w Haliczu, nowo erygowanej diecezji, gdzie gorliwie zajął się jej organizacją (wspomnienie obowiązkowe);

·         22 X – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież, którego większości z nas nie trzeba przypominać; ale warto wspomnieć, że był on pierwszym Polakiem, który zasiadł na Stolicy Piotrowej, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat; odbył liczne podróże apostolskie, w tym 8 do Polski (wspomnienie obowiązkowe).