Urlop na Majorce

Decydując się na spędzenie wakacyjnego wypoczynku w Hiszpanii wielu naszych rodaków wybiera jedną z wysp Balearów, Majorkę. Jest ona największą wyspą spośród wysp archipelagu, na której już Fenicjanie zakładali swe kolonie. Największym miastem wyspy jest Palma de Mallorca. W XIV wieku w centrum miasta zbudowano zespół gotyckich budowli, a wśród nich monumentalną katedrę. Budowa katedry trwała dość długo, prace przy jej wznoszeniu rozpoczęto w wieku XIV, a zakończono dopiero w wieku XVII. Z tego też okresu pochodzi pałac Almudaina, który został zbudowany na fundamentach arabskiej cytadeli, pałac biskupi i giełda La Lonja. Zapewne wielu z rodaków wybiera się też do miejscowości Valldemosa. Znajduje się w niej klasztor Kartuzów, w którym na przełomie 1838 i 1839 roku spędzał zimę Fryderyk Chopin wraz ze swą przyjaciółką George Sand. Dziewięćdziesiąt lat po tym wydarzeniu w klasztorze powstało muzeum poświęcone kompozytorowi. Warto też zwiedzić Santuari de Lluc z klasztornym kościołem i figurą Czarnej Madonny La Moreneta. Z kolei na Minorce znajdziemy zagadkowe formacje kamienne przypominające swym wyglądem potężne stoły i pochodzące z czasów prehistorycznych kamienne wieże o wysokości dziesięciu metrów.